Paris Fashion Week

Paryż jest niepodważalną stolicą mody, to właśnie we Francji powstały jedne z najbardziej znanych domów mody takich jak: Yves Saint- Laurent, Coco Chanel, Christian Dior, Louis Vuitton i wiele innych. To właśnie ze względu na to, że jest tyle znamienitych domów mody na przełomie lutego i marca oraz w lipcu są najbardziej znane na świecie tygodnie mody w Paryżu.

Artykuł powstał we współpracy z FashionWeek.pl.

Tydzień mody należy podzielić na dwa rodzaje na pokazy haute couture, czyli high fashion oraz na pokazy ready to wear (takie, gdzie ubrania można założyć od razu bez żadnych poprawek). W tym roku pierwsza część rozpocznie się w poniedziałek 28 lutego, a zakończy we wtorek 8 marca, a druga będzie trwała od 3 do 7 lipca. Tydzień mody w Paryżu jest zwieńczeniem wszystkich tygodni mody, na świecie, które rozpoczynają się w Nowym Yorku. Dla wielu osób, między innymi gwiazd światowego formatu jest to jedno z największych wydarzeń modowych we Francji oraz na świecie, ale niestety dla samych mieszkańców Paryża jest to ogromne utrudnienie w przemieszczeniu się po stolicy.

Historia Paryskiego Fashion Week

Historia Paris Fashion Week sięga XIX, a mianowicie francuska projektantka Jeanne Paquin jako pierwsza ukazała swoją kolekcję modową publicznie. W 1945 roku wprowadzone zostały przepisy, które regulowały i określały domy mody, które mogą zakwalifikować się jako high fashion. Aby można było być takim domem mody należało spełnić określone warunki oraz postępować zgodnie z przepisami przykładowo trzeba było prezentować swoje projekty w prasie francuskiej w odzieży dziennej i wieczornej. Aby można było uznać dom mody za Haute Couture należało również realizować projekty, które były spersonalizowane do wymagań klienta.

Fashion Week w Paryżu

Oficjalnie pierwszy fashion week w Paryżu odbył się w roku 1973, a jego francuska nazwa brzmi Semaine des Creatures du Mode. Początkowo na tygodniu mody prezentowane było ponad stu projektantów w tym znamienite nazwiska, ale również projektanci, którzy byli początkujący. Na imprezie pojawiły się takie nazwiska jak Givenchy, Yves Saint Laurent czy Oscar de la Renta. Każdy z projektantów tworzył swoją scenografię i każdy z nich miał inną tematykę projektów ubrań. Pierwszy Paris Fashion Week obejmował kolekcje ready to wear, Haute Couture oraz kolekcję męską, a sama idea tygodnia mody miała na celu zebranie środków do odrestaurowania Pałacu Wersalskiego.

W roku 2015 wielu młodych, polskich projektantów mogło zaprezentować swoje kolekcje na Paris Fashion Week, a byli to między innymi Jakub Bartnik (Jacob Birge Vision), Anna Pitchougunia, Sophie Kula czy Sylwia Rochala. Natomiast w pełnowymiarowym tygodniu mody, tylko jednej polskiej projektantce udało się zaprezentować swoją kolekcję, a była nią Gosia Baczyńska. Jej kolekcja znalazła się w rozpisce głównego harmonogramu, a pokaz odbył się w tym samym dniu co prezentowały się domy mody takie jak Louis Vuitton czy Hermes.

Na ten rok jeszcze nie ma dokładnej rozpiski harmonogramów na fashion week, ale jak możemy się domyślić będą to domy mody takie jak między innymi Louis Vuitton, Coco Chanel, Acne Studios .

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here