Dieta paleo

W ciągu ostatnich kilku lat, dieta przestała być kojarzona już tylko z odchudzaniem – coraz częściej mówiąc o niej, mamy na myśli cały styl odżywiania, który pragniemy wprowadzić na całe życie. To powód, dla którego chętniej i częściej rozpoczynamy różne, odmienne od przekonań sprzed kilkunastu lat, diety, które mają na celu nie tylko poprawienie stanu naszej sylwetki, ale przede wszystkim mają być gwarantem utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia przez wiele lat.

Dieta paleo – z czym to się „je”?

Dieta paleo jest – najprościej mówiąc – powrotem do najbardziej naturalnego dla człowieka sposobu odżywiania. Podstawą całego systemu dietetycznego jest wyeliminowanie przetworzonego jedzenia, stawianie na jakość mięs i warzyw oraz unikanie produktów, z którymi ludzki układ trawienny może mieć dużo problemów. Zwolennicy paleo wykluczają więc ze swojej diety nie tylko fast foody czy biały cukier, ale również produkty zawierające gluten oraz laktozę. Zboża, a nawet pseudozboża, które glutenu nie zawierają, mogą powodować wiele problemów gastrycznych, których wyeliminowanie jest przez wielu traktowane jako priorytet, który determinuje przejście na tego typu dietę.

Dieta paleo – pozytywne skutki zdrowotne

Przejście na dietę paleolityczną może nieść za sobą bardzo dużo pozytywnych skutków. Poprawa stanu skóry, dostarczenie do organizmu dużej dawki witamin oraz utrata wagi to tylko część zalet, jakie niesie za sobą ten tryb odżywiania. Dieta paleo cieszy się dużą popularnością przede wszystkim wśród osób, które borykają się z problemami hormonalnymi, chorobami autoimmunologicznymi czy różnymi dolegliwościami przewodu pokarmowego.

O czym warto pamiętać?

Dieta paleo często jest mylona z dietą wysokotłuszczową, równocześnie należy pamiętać, że każdy organizm jest inny – odpowiednia podaż węglowodanów jest niezbędna do sprawnego funkcjonowania mózgu czy tarczycy. Ten styl odżywiania stawia także duży nacisk na jedzenie odżywczych pokarmów i wykluczenie przetworzonego jedzenia. To dlatego zwolennicy diety paleo wybierają dobrej jakości, często ekologiczne mięso i eliminują przetworzone produkty odzwierzęce, takie jak kupne szynki słabej jakości. Choć wiele osób utożsamia tę dietę z dużą ilością mięsa, w rzeczywistości podstawą są warzywa, które dostarczają odpowiedniej dawki witamin.

Czy dieta paleo jest odpowiednia dla każdego? Pod względem zdrowotnym z pewnością tak a ewentualne rotacje makroskładnikami powinny zależeć od stanu zdrowia, wymagań organizmu, aktywności fizycznej i osobistych preferencji żywieniowych. Jednak wykluczenie przetworzonego jedzenia oraz ograniczenie produktów mlecznych i zbożowych z pewnością przyniesie pozytywne skutki w każdym przypadku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here