Surowce do produkcji świec

Świece to jedno z najstarszych źródeł światła znanych człowiekowi. Produkt ten od tysiącleci nieustannie ewoluował, zmieniając swoją charakterystykę. Jaką drogę przebyły więc świece do czasów obecnych?

Świece – od czego się zaczęło?

Aby poznać początki tego produktu, musimy cofnąć się do starożytności. Wtedy to odnotowano pierwsze przypadki wykorzystania prototypów dzisiejszej świecy. Oświetlały one zarówno niewielkie izby, jaki królewskie komnaty i pokoje. O tym, z jakich rozwiązań korzystano, decydował w głównej mierze stopień zamożności. Zamożni nie martwili się odpowiednim oświetleniem wnętrz. Najbiedniejszym zależało zaś na tym, by świeca dawała światło jak najdłużej. Trudno w to uwierzyć, ale świece wykorzystywano już pięć tysięcy lat temu. W Starym Testamencie bez problemu znajdziemy wzmianki o tym, że Żydzi stosowali je w czasie święta Chanuka. Rzymianie z kolei świecę wykonywali z lnu oblewanego woskiem i smołą. Znanymi surowcami był także wosk pszczeli czy zwierzęcy tłuszcz.

Świece w Polsce – co warto wiedzieć?

Pierwsze wzmianki o świecach w naszym kraju pochodzą z XVI wieku. Były to świece łojowe z knotem z liścia. Rozwiązanie to było dobrze znane i chętnie stosowane przez biedniejszą część społeczeństwa. Szlachta natomiast korzystała ze świec bazujących na wosku pszczelim. Rozwiązanie to było bezwonne, niedymiące i zapewniało równe spalanie. Na nowocześniejsze rozwiązania ludzkość czekała do XIX wieku. Wówczas wprowadzono do obrotu nowe surowce do produkcji świec. Był to wosk spermacetowy, który bazował na oleju z głów kaszalotów. Po pięćdziesięciu latach pojawiły się kolejne surowce do produkcji świec – stearyna oraz parafina.

Surowce do produkcji świec – kto je dostarcza?

Substancje te są powszechnie stosowane do dziś. Stearyna jest mieszaniną kwasów palmitynowego i stearynowego. Uzyskuje się je z tłuszczów roślinnych i zwierzęcych. Stosuje się ją nie tylko do produkcji świec, ale również kosmetyków, żywności, czy wyrobów przemysłowych. Wchodzi także w skład kauczuku syntetycznego czy wyrobów gumowych. Stearyna jako surowiec do produkcji świec umożliwia utwardzanie wosku i zwiększenie trwałości oraz krystalizacji świecy. Parafina natomiast jest otrzymywana z ropy naftowej. Podobnie jak stearyna, sprawdza się ona w wielu branżach. To doskonały materiał izolacyjny, znajdziemy go także w produktach kosmetycznych czy farmaceutycznych. Surowce do produkcji świec dostarczają sprawdzeni dystrybutorzy. Ofertę jednego z nich znajdziesz na tej stronie https://oqema.pl/produkty/branza-kosmetyczna/. Rynek świec jest obecnie bardzo zróżnicowany. Wciąż możemy kupić produkty z wosku pszczelego. Nie brakuje też modeli dekoracyjnych czy zapachowych. Ceny świec także są różne. Najtańsze produkty kupimy już za kilkadziesiąt groszy. Za te większe, ładniejsze i o nietypowym kształcie, będziemy musieli zapłacić już więcej. Jak widać świece to produkt ponadczasowy. I chociaż zmieniło się nieco ich zastosowanie, to wciąż pełnią bardzo ważną rolę dekoracyjną.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here