Gdy przychodzi lato, wiele osób z wadami wzroku ma pewien dylemat: zakładać na nos okulary korekcyjne czy przecisłoneczne? Ciemne szkła chronią oczy przed ostrym światłem, co jest nie tylko komfortowe, ale czasem wręcz niezbędne, np. podczas jazdy autem pod słońce. Z drugiej strony, jeżeli wzrok jest naprawdę słaby, ciemne okulary tylko utrudniają rozróżnianie obrazów, co w przypadku kierowcy (ale także rowerzysty czy biegacza) może być niebezpieczne. Rozwiązaniem jest kompromis w postaci okularów przeciwsłonecznych z korekcją. To coraz popularniejszy sposób na odpowiednią wizję w obliczu ostrego słońca. Jak kupować takie okulary? Na co zwracać uwagę?
Jak działają korekcyjne okulary przeciwsłoneczne?
W sprzedaży okulary przeciwsłoneczne z korekcją występują w wielu praktycznych wariantach. Możesz bez problemu zamówić zarówno ciemne okulary do czytania, jak i takie, które pozwolą na wyraźne widzenie obiektów w dalszej odległości. Ciemne okulary dla siebie mogą zamówić też osoby korzystające ze szkieł progresywnych.
Innymi słowy: ciemne okulary mogą korygować wzrok w taki sam sposób, jak modele korekcyjne. Wystarczy znać swoją wadę, by można było zamówić model z przyciemnianymi szkłami. W okularach na lato szkła są w odpowiedni sposób barwione, zamieniając okulary korekcyjne w przeciwsłoneczne.
Jak wybierać okulary przeciwsłoneczne z korekcją?
Oprócz ilości dioptrii, kupując okulary przeciwsłoneczne z korekcją, pod uwagę wziąć trzeba także rodzaj i typ filtra. Specjaliści zalecają inne filtry zależnie od wady wzroku. Jeżeli jesteś krótkowidzem, lepszy wyborem będą filtry preferujące dłuższe fale, czyli szkła czerwono-brązowe. Natomiast soczewki barwione na szaro-zielono preferują krótsze fale i są lepsze dla dalekowidzów. Takie dobranie pozwala na dokładniejsze obserwowanie drogi latem.
Drugą kluczową kwestią jest obecność filtra UV. Tanie ciemne okulary często nie potrafią zablokować fal ultrafioletowych, co jest szkodliwe dla oczu. Ciemne okulary bez filtra UV wyrządzają oczom więcej złego niż brak jakiejkolwiek ochrony. Jak to możliwe?
Otóż ciemne szkło sprawia, że źrenice się powiększają, by wpuścić większą ilość światła i poprawić wizję wieczorem lub w nocy. To naturalna reakcja organizmu. Problem w tym, że w przyrodzie brak słońca oznacza również mniejszą ilość promieni UV, więc przyjmowanie większej ilości światła nie szkodzi. Tymczasem sztuczne zaciemnienie wizji również powoduje powiększenie źrenic, a ilość UV pozostaje taka sama. Jeśli więc okulary nie potrafią ultrafioletu odliftrować to oznacza, że narażają oczy na większą ilość szkodliwego promieniowania!
Innymi słowy: Twoje okulary przeciwsłoneczne z korekcją koniecznie muszą mieć skuteczny filtr UV, by nie doprowadziły do nieprzyjemnego przesuszenia oczu i zwyrodnienia plamki żółtej.
Na koniec warto zadać sobie również pytanie o warunki w jakich korzystasz z okularów. Czy dużo podróżujesz? Spędzasz czas raczej na południu lub na północy Europy? Jeśli tak, to filtr powinien być dopasowany do długości fali i intensywności nasłonecznienia w danym regionie.