Czy wiesz, że nie każde ciemne okulary właściwie ochronią Twój wzrok przed ostrym słońcem? Gdy w czerwcu nasza dzienna gwiazda zaczyna dawać nam się we znaki, na nos wkładamy dowolne przyciemniane szkła, by mocne światło nie przeszkadzało w popołudniowym spacerze czy prowadzeniu auta. Dzięki temu funkcjonowanie latem staje się bardziej komfortowe, jednak najlepiej sięgnąć po okulary przeciwsłoneczne z filtrem. Tylko one zabezpieczą Twoje oczy przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Dlaczego okulary przeciwsłoneczne z filtrem są tak ważne?

Tanie ciemne okulary z bazaru mogą nie tylko nie zabezpieczać wzroku, ale wręcz narażać oczy na dodatkową porcję promieniowania. Dlaczego? Kiedy Twoje źrenice są eksponowane na silne światło, „automatycznie” się zmniejszają, by do oka nie docierało zbyt wiele ostrych promieni. Nocą lub po zgaszeniu światła w pokoju ma miejsce odwrotne zjawisko – źrenice ulegają rozszerzeniu, aby zebrać więcej światła, a tym samym zagwarantować lepsze widzenie. To wyjaśnia, dlaczego okulary przeciwsłoneczne z filtrem są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż modele pozbawione filtra – gdy założysz te ostatnie, Twoje źrenice się powiększą w reakcji na mniejszą ilość światła. Tym samym „wpuszczą” większą dawkę promieni UV, narażając oczy na nieprzyjemne dolegliwości. W modelach z filtrem źrenice oczywiście również się powiększają, ale przed dodatkową dawką promieniowania chroni je warstwa blokująca fale UV.

Jakie okulary na lato z filtrem wybrać?

Najlepszym wyborem na co dzień są okulary z oznaczeniem UV 400. Są one w stanie całkowicie zablokować szkodliwe promienie UVA oraz UVB. Pozostałe modele z filtrem mają różne modele ochrony, jednak zazwyczaj blokują 99%-100% promieni. Ponadto warto zastanowić się nad okularami fotochromowymi, które dostosowują się do natężenia światła. Jeżeli przebywasz w ciemnym pomieszczeniu lub słońce zaszło za chmury, takie okulary robią się niemal przezroczyste, natomiast po wyjściu na słońce szkła zaciemniają się.

Wiele osób spędzających czas aktywnie sięga też po modele z polaryzacją, czyli tzw. polaroidy, które skutecznie chronią przed oślepiającymi promieniami, np. podczas jazdy samochodem.

Porządne okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV powinny być stosowane właściwie przez każdego, kto spędza czas na słońcu. Taki dodatek warto zastosować spacerując po plaży, zwiedzając letnie kurorty czy wybierając się na wycieczkę rowerową w letnie popołudnie. Brak okularów z filtrem może skutkować podrażnieniem oczu, zaczerwienieniem i uczuciem wyschniętych oczu. Filtr UV ma szczególne znaczenie u zawodowych kierowców i osób spędzających w podróży wiele godzin każdego dnia. Brak ochrony przed promieniami UV podczas długotrwałej ekspozycji na słońce może się skończyć nawet zwyrodnieniem plamki żółtej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here