Ludzie coraz częściej sięgają po różnego rodzaju używki. Niektórzy stosują je dosłownie dzień w dzień, bo inaczej nie potrafią poradzić sobie z narastającymi problemami i uczuciem ciągłego napięcia. Moment spożycia alkoholu jest dla nich wyjątkową chwilą rozluźnienia. Im częściej jednak człowiek daje się ponieść pokusie, tym większe prawdopodobieństwo tego, że wpadnie w alkoholizm, który jest oczywiście chorobą wymagającą specjalistycznego leczenia.
Kiedy terapia alkoholowa jest konieczna?
Na pewno wtedy, gdy alkohol zaczyna kierować życiem chorego i decyduje o jego zachowaniu bądź postępowaniu. Staje się czymś najważniejszym. Bywa ważniejszy nie tylko od pracy czy dodatkowych zajęć, ale też i rodziny, znajomych oraz bliskich osób. Uzależniony organizuje swoje życie w taki sposób, by zawsze mieć okazję do spożycia alkoholu. To właśnie upicie się staje się dla niego priorytetem. Aby wyjść z tego nieprawidłowego schematu, należy poddać się specjalnej terapii. Warto tu od razu powiedzieć, że rozwiniętego już alkoholizmu nie da się wyleczyć na własną rękę, nawet jeśli w teorii chce się to zrobić, ma się do tego odpowiednią motywację i uzyskuje się wsparcie rodziny.
Prywatna terapia alkoholowa to naprawdę wyjątkowa pomoc, z której każdy, kto chce pozbyć się swojego uzależnienia, może skorzystać. Przeprowadza się ją bowiem zarówno w gabinetach prywatnych, jak i placówkach państwowych. Jakie są zalety terapii alkoholowej? W jej trakcie alkoholik na samym początku przede wszystkim może zapoznać się dokładniej ze swoją chorobą. Dowiaduje się, jak jego uzależnienie wpływa na jego najbliższe otoczenie, czyli np. na życie jego bliskich. Uświadamia sobie również, w jakich momentach przeważnie sięga po alkohol. Zmienia te nieprawidłowe nawyki i uczy się nowych schematów, odkrywając skuteczne narzędzia przeznaczone do radzenia sobie ze smutkiem, stresem, lękiem i innymi negatywnymi nieprzyjemnymi emocjami. Uzyskuje też siły i motywację do stoczenia walki z problemem. Powoli wraca do prawidłowego funkcjonowania psychofizycznego. Bardzo ważne jest również to, by na terapii alkoholik wziął odpowiedzialność za swoje postępowanie i przekonał się, że ma pełną kontrolę nad tym, jak będzie wyglądać jego życie.
Na czym polega terapia alkoholowa?
To wszystko zależy, w jakim nurcie się ją prowadzi oraz od tego, czy jest to terapia grupowa, czy indywidualna. Każda forma pomocy bywa jednak przydatna. Nawet jeśli jedna terapia nie okaże się pomocna, nie należy się poddawać, dopóki nie wygra się z uzależnieniem.