Rak piersi to bardzo poważna choroba, której nie wolno lekceważyć. Zminimalizować ryzyko wystąpienia może badanie usg piersi. Jest ono podstawową metodą antynowotworową.
Usg piersi – komu jest szczególnie polecane?
Przede wszystkim paniom, u których w najbliższej rodzinie były już przypadki raka piersi. One są niejako obciążone genetyczne. U nich badanie usg piersi powinno być wykonywane częściej niż u innych. Usg piersi poleca się także kobietom po 30 roku życia. A to dlatego, że z każdym rokiem ryzyko nowotworu piersi wzrasta. Po trzecie badaniu usg piersi powinny się regularnie poddawać kobiety, u których już kiedyś zdiagnozowano wszelkiego rodzaju guzki w tej okolicy.
Dlaczego regularne usg piersi jest takie ważne?
Po pierwsze, bo daje szanse wykrycia choroby w początkowym stadium, zatrzymania jej rozwoju, a nawet pełnego wyleczenia. Po drugie dzięki niemu można się zorientować czy nowotwór nie ukrył się na przykład w węzach chłonnych ręki. Po trzecie regularne usg daje po prostu komfort psychiczny i pewność, że zrobiło się wszystko, co możliwe, żeby dopomóc swojemu zdrowiu.
Ile kosztuje usg piersi?
W gabinetach lekarskich prywatnych za taką usługę należy zapłacić około 100 złotych. Jest to wysoka cena, jednak biorąc pod uwagę zyski oraz straty, chyba warto ją ponieść. Poza tym usg piersi wykonuje się raz albo dwa w roku, toteż nie jest to wydatek, któremu nie można podołać.
W tym przypadku nie liczy się, ile kosztuje usg piersi, a fakt, że najważniejszy jest czas. Rak wykryty w początkowym stadium jest w pełni wyleczalny. Co prawda można na ten rodzaj medycznych świadczeń zapisać się na listę oczekujących. Niemniej kolejki w Narodowym Funduszu Zdrowia są bardzo długie. W związku z tym łatwo przegapić moment, w którym nowotwór piersi ma jeszcze łagodną postać.
Jak często powinno się robić badanie usg piersi?
Kobietom nieobciążonym genetycznie tą chorobom wystarczy, że owo badanie będzie wykonywane raz na dwa lata. Natomiast te panie, u których ryzyko raka piersi jest większe – powinny przynajmniej raz w roku poddać się badaniu usg. Udowodniono, że to właśnie opieszałość pań w kwestii badań profilaktycznych jest główną przyczyną, przez którą rak piersi zbiera takie żniwo wśród kobiet. Większość pań zgłasza się do lekarza, gdy jest zdecydowanie za późno i już nie wiele tak naprawdę da się zrobić. To bardzo smutny obrazek, lecz najczęściej oglądany.