tapioka
fot. pixabay.com

Niewiele osób miało kiedykolwiek przyjemność spróbować niektórych produktów spożywczych, których nazwy brzmią egzotycznie i są mało popularne na polskim rynku. Takim produktem jest tapioka, która pochodzi z Ameryki Południowej. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji jej spróbować, to przeczytaj dlaczego warto ją poznać bliżej!

Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/tapioka-jak-ja-wykorzystac/

Co to jest tapioka?

Tapioka to kasza, która jest wyrabiana z egzotycznej rośliny z Ameryki Południowej – manioku. Jest ona bezglutenowa, a także lekkostrawna i pożywna. Maniok to roślina, której bulwy stanowią podstawę żywienia w Ameryce Południowej oraz w Afryce. Bulwy manioku po gotowaniu są jadalne, w stanie surowym są trujące. Można je również poddać suszeniu, a wówczas otrzymuję się mąkę skrobiową, z której piecze się chleb oraz placki, a nawet wytwarza alkohol.

Tapioka jest hipoalergiczna, a także nie zawiera glutenu. W odróżnieniu od innych kasz bezglutenowych, tapioka posiada niewiele białka, ale za to bardzo dużo węglowodanów.

Dla kogo tapioka?

Tapioka należy do produktów lekkostrawnych, a więc mogą ją spożywać osoby w podeszłym wieku oraz te, które mają problemy z żołądkiem czy wrzodami. Jest wskazana również dla osób po operacjach i będących w fazie rekonwalescencji.

Tapiokę można kupić w postaci mąki lub kuleczek o różnej wielkości i w różnym kolorze. Po ugotowaniu pęcznieje, a także staje się przezroczysta. Można ją stosować jako zagęszczać do zup oraz sosów, a także stosować do wyrobu słodkich potraw mącznych.

W Polsce można ją najczęściej spotkać w tzw. bubble tea, który jest napojem na bazie herbaty z dodatkiem kulek tapioki na dnie. Takie kuleczki można namoczyć w soku cytrusowym lub w owocowych syropach i podać jako dodatek do drinków. Tapioka również świetnie się sprawdzi jako zamiennik makaronu w rosole.

Tapiokę gotuje się w zależności od wielkości kuleczek. Te mniejsze gotuje się około 40 minut, a te większe zazwyczaj wystarczy tylko zalać gorącą wodą i doprowadzić do wrzenia, a dalej gotować 5 minut. Po ugotowaniu i przed podaniem koniecznie trzeba je zalać zimną wodą.

Przeczytaj też: http://www.flapjack.pl/kurkuma-dobroczynna-przyprawa/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here