Jeszcze kilka lat temu sztruks był kojarzony jedynie ze spodniami dla starszych panów. Sięgali po niego głównie wykładowcy w średnim wieku i dziadkowie. Moda jednak uwielbia zaskakujące przewroty, więc aktualnie spodnie sztruksowe są wyjątkowo chętnie kupowane przez młodych mężczyzn, szukających czegoś bardziej oryginalnego niż jeans.

Po czym poznać spodnie sztruksowe?

Każdy, kto miał na sobie spodnie sztruksowe potrafi natychmiast rozpoznać ten materiał. Ubrania ze sztruksu są bardzo przyjemne w dotyku – miękkie i ciepłe. Sztruks jest formą tkaniny jedwabnej, wełnianej lub bawełnianej z charakterystycznymi prążkami. Ubrania produkowane są głównie w dwóch wersjach – 16-calowej, czyli cieńszej i 8-calowej czyli grubszej (prążki są masywniejsze).

Ze sztruksu produkuje się nie tylko spodnie, ale również marynarki, a nawet koszule. Spodnie sztruksowe natomiast wyróżniają się zarówno fakturą materiału, jak i specyficznym fasonem, który jest niemal niezmienny od dziesiątek lat (przynajmniej w wersji klasycznej). W zdecydowanej większości przypadków spodnie tego typu mają niski stan i proste nogawki. Nie są zwężane ani rozszerzane, choć trzeba przyznać, że współczesne modele z tego materiału są nieco ciaśniejsze – mocniej opinają nogi. Nie zmienia to faktu, że spodnie sztruksowe są bardzo wygodne. Są miłe dla skóry, miękkie i przewiewne. To idealny wybór dla osób, które nie przepadają za jeansami.

Jak wybierać spodnie sztruksowe?

Zamawiając spodnie sztruksowe powinieneś pamiętać, że z czasem ulegają one lekkiemu rozciąganiu. Jeśli więc w przymierzalni uznasz, że jeden rozmiar jest dla Ciebie nieco za ciasny, a drugi nieco zbyt luźny, zdecydowanie lepszym wyborem będzie zakup tego pierwszego. Z czasem spodnie “rozejdą się” i będą dobrze dopasowane do Twojej sylwetki.

Druga ważna cecha tego materiału to niestety skłonność do wycierania się. Dobre spodnie jeansowe są zwykle odporniejsze, a nawet jeżeli się przetrą to… wyglądaja dobrze. Niestety sztruksu to nie dotyczy. Starty materiał wygląda nieciekawie. To oznacza, że spodnie takie trzeba nosić ostrożnie i warto stawiać na wyroby wysokiej jakości, które dłużej wytrzymają.

Sztruks również stosunkowo łatwo łapie zabrudzenia i – zwłaszcza na jasnych modelach – są one bardzo dobrze widoczne. Aby spodnie sztruksowe prezentowały się jak należy, trzeba nastawić się na częste pranie.  

A co z kolorem? Jeśli szukasz uniwersalnych spodni sztruksowych możesz postawić na wariant brązowy lub beżowy. Do wielu ubrań łatwo dopasujesz także oliwkowy, czarny oraz khaki. Niemniej, spodnie z tego materiału są też chętnie wybierane przez osoby, które uwielbiają wyraziste stylizacje. W sprzedaży dostępne są warianty praktycznie we wszystkich kolorach tęczy i często są to barwy o wysokiej intensywności. Jeśli lubisz mocne kreacje, postaw na spodnie sztruksowe czerwone, bordowe, zielone lub fioletowe.

Osoby mające sporo nadmiarowych kilogramów powinny dwa razy zastanowić się przed kupieniem spodni z tego materiału. Prążki będące integralną cześcią sztruksów mogą optycznie powiększać sylwetkę.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here