Jakie badania możemy wykonać w salonie optycznym

Jeszcze kilka lat temu wizyta w salonie optycznym poprzedzona była oczywiście wizytą u okulisty, który po wykonaniu serii badań wypisywał stosowną receptę na okulary albo soczewki. W dzisiejszych czasach sytuacja wygląda zupełnie inaczej, a większość niezbędnych badań bez problemu wykonamy w salonie optycznym.

Jak w rzeczywistości wygląda badanie refraktometrem?

Badanie refraktometrem jest to bez wątpienia jedno z pierwszych badań, które wykonuje się w salonie optycznym. Mowa tutaj oczywiście o komputerowym badaniu wzroku. W trakcie badania nowoczesne urządzenie wpuszcza specjalną wiązkę promieniowania podczerwonego bezpośrednio do oka. W ten sposób możliwa jest dokładna analiza refleksów odbitej wiązki od struktury oka. Komputer po szczegółowej analizie dostarcza informacji o ewentualnych wadach refrakcji. Jeżeli ognisko leży przed siatkówką, to wówczas pacjent cierpi na krótkowzroczność. Przy dalekowzroczności jak łatwo się domyślić ognisko będzie leżało za siatkówką. Największym atutem komputerowego badania wzroku w salonie optycznym jest to, że jest ono bardzo krótkie i komfortowe.

Czym charakteryzuje się badanie foropterem?

Salony optyczne coraz częściej oferują swoim pacjentom badanie foropterem. Mowa tutaj oczywiście o popularnej metodzie subiektywnej, dzięki której optyk jest w stanie sprawdzić rzeczywistą ostrość wzroku. W trakcie tego badania pacjenci patrzą na tablicę z tekstem, a lekarz stopniowo wymienia szkła o różnorodnej mocy. Osoby powyżej 40 roku życia powinny wykonać nie tylko badanie ostrości wzroku do dali, ale również badanie ostrości wzroku do bliży. W tym drugim przypadku optyk zakłada specjalną oprawę probierczą. Opisywane badanie trwa ok. 15 minut. Po jego zakończeniu optyk szczegółowo omawia wyniki z pacjentem i zaleca odpowiednie okulary/soczewki.

Czym wyróżnia się najlepszy salon optyczny?

Na naszym rynku jest bardzo wiele salonów optycznych, dlatego też wybranie tego najlepszego jest dość trudnym zadaniem. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę oczywiście na asortyment. Dobry salon optyczny oferuje nie tylko szeroki wybór oprawek i soczewek kontaktowych, ale również okularów przeciwsłonecznych. Jeżeli istnieje taka możliwość to warto sprawdzić referencje byłych klientów. W sieci jest sporo serwisów tematycznych z opiniami o poszczególnych salonach optycznych. W dużej mierze to właśnie dzięki minirecenzjom byłych klientów dowiemy się, który optyk jest godny zaufania, a które salony optyczne omijać szerokim łukiem. Jak łatwo się domyślić warto zwrócić uwagę również na ceny, lokalizację i jakość obsługi.

Artykuł powstał przy współpracy z ekspertami Glasson – oprogramowanie dla optyków i optometrystów

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here