jak wybrać okulary

Nie ma wątpliwości, że okulary są dzisiaj nie tylko praktycznym czy prozdrowotnym akcesorium, ale coraz częściej sprawdzają się także jako element stylizacyjny, który wpływa na atrakcyjność zewnętrzną. Okulary można traktować jako biżuterię, ten dodatek wiele mówi o naszym guście, wizerunku, a nawet stylu życia. Aby tak było, warto dobrać oprawki odpowiednio do kształtu twarzy. Wyróżnia się pięć podstawowych kształtów twarzy, dlatego wybranie tych idealnych nie powinno stanowić większego problemu.

Twarz okrągła

Jej cechą charakterystyczną jest najszersza część w okolicach policzków oraz zaokrąglony podbródek. Najlepsze oprawki okularów będą optycznie wyszczuplać twarz i nieco ją wydłużać. Doskonale sprawdzą się grubsze, geometryczne oprawki kwadratowe albo prostokątne, unikać powinno się natomiast opraw okrągłych typu “lenonki”.

Twarz trójkątna

W jej przypadku najszersze jest czoło, a podbródek jest wyraźnie zaznaczony, spiczasty. Idealne modele okularów dla twarzy trójkątnej to te z oprawkami zaokrąglonymi. Unikać powinno się zaś okularów z oprawą prostokątną i kwadratową, z mocno zarysowaną linią brwi.

Twarz owalna

Charakteryzuje się wysokim czołem oraz wydłużonym podbródkiem. Aby wyrównać proporcje twarzy owalnej, można nosić okulary w praktycznie każdym modelu oprawek. Trzeba przy tym pamiętać, aby oprawa okularów nie była mniejsza niż najszersze miejsce twarzy. Owalny kształt jest wprost idealny, pasują do niego wszystkie okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne, te klasyczne, minimalistyczne, o szerokiej, cienkiej albo grubej ramce czy z mnogością ozdób.

Twarz Kwadratowa

Wyróżnia ją podobna szerokość, patrząc na najbardziej wyróżniające się akcenty, jak czoło, policzki czy broda. Osoby, które mają kwadratowe rysy twarzy, powinny wybierać kocie okulary. Komu pasują te z wyraziste oprawki? Wszystkim, których twarz jest kwadratowa, ale pozostaje delikatna. Oprawki bardziej smukłe i cienkie sprawdzą się do wyszczuplenia i złagodzenia owalu.

Do twarzy kwadratowej świetnie pasują też okulary okrągłe albo podłużne, lepiej unikać za to tych kwadratowych albo o geometrycznej formie.

Twarz podłużna, prostokątna

Ponieważ charakteryzuje się wysokim czołem, zaś pozostałe elementy twarzy pozostają smukłe, okulary powinny optycznie skracać twarz. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się kocie okulary, tzw. cat eye albo szerokie prostokątne. Złym wyborem będą za to oprawy okularów małe i okrągłe. W przypadku twarzy podłużnej nieźle wyglądać będą na przykład “lenonki”.

Wybór okularów – co jeszcze brać pod uwagę?

Chociaż design okularów jest istotny i bez wątpienia wpływa na wrażenia wizualne, a wraz z każdym sezonem na rynku pojawiają się kolejne, topowe modele, to kwestią priorytetową przy wyborze okularów zawsze powinna być ich jakość. Okulary korekcyjne muszą być dobierane indywidualnie, aby mogły zniwelować wadę wzroku. Okulary przeciwsłoneczne muszą zawierać wysokie filtry UV, trafnym wyborem będą też modele z polaryzacją.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here