HSG badanie: czym jest i na czym polega?

Prawidłowe funkcjonowanie oraz odpowiednia budowa układu rozrodczego jest niezwykle ważna w przypadku posiadania potomstwa. Często jednak zaburzenia związane z zajściem w ciążę mogą być związane z niepłodnością lub innymi kwestiami, takimi jak nieprawidłowa budowa żeńskich narządów płciowych.

Chcąc więc zdiagnozować swój problem, warto udać się do specjalisty. W postawieniu diagnozy pomóc może między innymi HSG (histerosalpingografia).

Co to jest badanie HSG?

HSG to badanie, które wykonuje się w diagnostyce niepłodności oraz wykrywaniu wad żeńskiego układu rozrodczego. Jest ono przeprowadzane przez ginekologa.

Na czym polega badanie HSG?

Jeśli chodzi o HSG badanie to przeprowadza lekarz. Na samym początku specjalista zakłada wziernik, który rozszerza ściany pochwy. Pozwala to ułatwić wykonanie histerosalpingografii. Kolejnym krokiem jest podanie przez pochwę do macicy oraz jajowodów środka cieniującego (z pomocą cewnika) oraz wykonanie zdjęć rentgenowskich, co pozwoli uwidocznić macicę oraz jajowody.

Badanie HSG trwa około piętnastu minut. Co ważne, nie jest ono zbyt przyjemne, w związku z czym pacjentki mogą odczuwać ból. Aby tego uniknąć, zaleca się zażycie przed badaniem środków przeciwbólowych, bądź też zastosowanie znieczulenia ogólnego. W przypadku drugiej opcji, należy na badanie stawić się na czczo. Ze względu na wagę znieczulenia, pacjentki będą musiały dłużej pozostać pod opieką lekarza.

Warto podkreślić, że po badaniu powinno się użyć wkładek higienicznych ze względu na możliwość plamienia bielizny.

Jak przygotować się do badania Sono HSG?

Przed badaniem sono hsg należy wykonać badania (najwcześniej miesiąc przed terminem). Zwykle specjalista zleca wykonanie posiewu z kanału szyjki macicy w kierunku bakterii tlenowych i beztlenowych oraz posiew mykologiczny. Oprócz tego, niezbędne jest wykonanie badań krwi, takich jak morfologia, CRP oraz OB, badań USG, cytologii i badań wirusologicznych.

Przeciwwskazania do badania HSG

W przypadku HSG badanie to wymaga podania środka kontrastującego. Oznacza to zatem, że u pacjentek zmagających się z chorobami tarczycy oraz nerek, środek ten może zaburzyć ich pracę. Chore pacjentki powinny zatem wykonać wcześniej badania w celu określenia poziomu kreatyniny oraz TSH. Parametry te pozwolą ocenić, w jaki sposób pracuje zarówno tarczyc, jak i nerki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here