W jakie funkcje powinien być wyposażony męski zegarek sportowy?

Szybki rozwój nowych technologii, przede wszystkim większa dostępność do mobilnego internetu sprawiają, że analogowe męskie zegarki sportowe stopniowo wypierane są z rynku przez nowoczesne urządzenia w pełni elektroniczne, przez tzw. smartwatche wyposażone w dużo większą liczbę funkcji. Jakie to funkcje? Czego należy wymagać od nowoczesnego zegarka sportowego i czy w każdym przypadku smartwatch będzie lepszym wyborem od klasycznego zegarka analogowego?

Podstawowe funkcje zegarka sportowego

Najważniejszą i jednocześnie podstawową funkcją każdego zegarka jest precyzyjne odmierzanie czasu. O ile analogowe, damskie lub męskie zegarki sportowe w zasadzie ograniczają się wyłącznie do realizacji tej podstawowej funkcji – niektóre z nich wyposażone są również w funkcję precyzyjnego stopera, to już współczesne smartwatche wyposażone są w mnóstwo dodatkowych funkcji. Najprostsze urządzenia tego typu standardowo wyposażone są w funkcję krokomierza, który zlicza dzienną liczbę kroków wykonanych przez użytkownika, w funkcję monitorowania snu, w stoper i timer, które pozwalają na precyzyjne odmierzanie czasu podczas treningów sportowych. Najciekawszą z wymienionych funkcji jest pomiar kroków. Oczywiście precyzja pomiaru jest różna, w zależności od modelu zegarka, ale markowy sprzęt jest w tej kwestii coraz dokładniejszy i na podstawie dokonanych pomiarów użytkownik może zwiększać lub ograniczać swoją codzienną aktywność.

Funkcje zaawansowane

Wiele nowoczesnych męskich zegarków sportowych coraz częściej wyposażonych jest w pulsometr i odbiornik GPS. Pulsometr służy odczytywaniu wartości pulsu – podczas uruchomienia opcji treningowej puls monitorowany jest w sposób automatyczny i po wykroczeniu poza wyznaczoną wartość, uruchamiany jest alarm. Dzięki temu użytkownik może kontrolować intensywność treningu i w ten sposób wpływać na jego efektywność. Moduł GPS, który powszechnie instalowany jest w nowych wersjach smartwatchy, pozwala z kolei na bieżące śledzenie użytkownika zegarka i lokalizowanie go na mapie w czasie rzeczywistym. Zastosowanie funkcji GPS pozwala śledzić trasę, jaką pokonuje użytkownik męskiego zegarka sportowego, a także zwiększyć precyzję pomiaru, jeśli chodzi o zakres prędkości poruszania się – średniej, maksymalnej i minimalnej prędkości.

Pomijając funkcje, w jakie powinny być wyposażone współczesne, damskie lub męskie zegarki sportowe, warto wziąć pod uwagę również jakość ich wykonania i wygodę obsługi. Trzeba pamiętać, że analogowe zegarki wyposażone są w mniej funkcji, ale nie trzeba pamiętać o ich ładowaniu. Nowoczesne smartwatche oferują więcej funkcji, ale trzeba je ciągle ładować, poza tym są to konstrukcje mniej wytrzymałe i dla wielu osób wciąż zbyt futurystyczne, zbyt skomplikowane w obsłudze.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here