menopauza
fot. pixabay.com

Menopauza to szczególny czas w życiu każdej kobiety. Dla wielu kobiet wiąże się on z wieloma negatywnymi emocjami. Warto jednak spróbować odczarować ten czas, aby nie były to stracone lata.

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/kiedy-menopauza/

Menopauza czyli pokwitanie to temat, o którym się milczy. Kobiety nie lubią o tym rozmawiać, traktują to jako tabu, wstydliwą sprawę. Z kolei niektórzy mężczyźni obierają ten temat jako cel swoich niewybrednych żartów. Nie każdy jednak jest w stanie nabrać na tyle dystansu do tak intymnych kwestii, aby się z nich śmiać. Lepiej więc zrezygnować z dowcipkowania, jeśli nie chcemy urazić kobiet przebywających w naszym towarzystwie.

Objawy menopauzy

Menopauza do długotrwały proces, który zaczyna się około 50 roku życia. Trzeba wziąć jednak pod uwagę to, że jest to bardzo indywidualna kwestia. Tak jak w przypadku dojrzewania, pokwitanie u każdej kobiety może zacząć się w różnym okresie. Jest to czas, w którym po intensywnym okresie płodnym w życiu kobiety, następuje spowolnienie, wyciszenie gospodarki hormonalnej. Kobieta stopniowo traci możliwość, aby zajść w ciążę. Właśnie z tego względu lekarze zalecają, aby nie zwlekać z potomstwem, a najlepszy wiek na ciąże pod względem fizjologicznym to między 20 a 30 rokiem życia.

Wstydliwe dolegliwości

Zmiany w stężeniach hormonów dotkliwie dają o sobie znać w postaci wielu nieprzyjemnych objawów. Jednym z nich są wybuchy gorąca. Kobiety w okresie pokwitania odczuwają znacznie wyższą temperaturę. Często towarzyszy temu nadmierne pocenie się. To dość wstydliwa kwestia dla kobiet, które starają się je zamaskować. Niestety, jest to również bardzo częsty powód do samoizolacji. Kobiety stronią od spotkań towarzyskich ze względu na wstydliwe dolegliwości.

Kolejnym wyraźnym objawem tych drastycznych przemian hormonalnych są ciągłe zmiany nastrojów. Są one znacznie gwałtowniejsze od tych, jakie mogły mieć miejsce wcześnie, podczas owulacji czy miesiączki. Wiele kobiet sięga wówczas po naturalne wyciszające preparaty uspokajające na bazie ziół. Należy jednak dawkować je ostrożnie, aby się nie uzależnić.

Przeczytaj też: https://www.kobitki.pl/dieta-bezglutenowa/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here