Jeszcze kilkanaście lat temu osoby z wadą wzroku najchętniej wrzuciłyby swoje okulary do kosza. Bynajmniej nie dodawały atrakcyjności, a wręcz przeciwnie, często były przedmiotem kpin i żartów. Okularnik w podstawówce nie miał lekko – robił dobrą minę do złej gry, cierpliwie znosząc niewybredne przezwiska  typu „kujon”, „sowa”, „czterooki”, „pinglarz” i inne.

Oczywiście same „bryle” również dawały się we znaki. Źle dobrane oprawki spadały z nosa, a soczewki parowały w zimie. Okulary utrudniały też uprawianie sportu i zaburzały proporcje twarzy. Kto mógł, zamieniał tradycyjne szkła na soczewki kontaktowe i oszczędzał na operację wzroku. Jednak dziś sytuacja krótko- i dalekowidzów uległa diametralnej zmianie – wyszli z podziemia, dumnie prezentując modne okulary korekcyjne. Jakie modele są dziś na topie i jak dopasować oprawek do kształtu twarzy?

Stylowe oprawki okularów – fasony dla kobiet i mężczyzn

W świecie okularników czas jakby się zatrzymał. Nawet jeśli na wybiegach królują futurystyczne fasony ubrań, wśród oprawek okularów dominuje styl retro. Męskie „binokle” mogą być uroczo zaokrąglone (jak u zwariowanego naukowca), albo stanowczo prostokątne (niczym u poważnego ojca rodziny).

Z kolei kobiety preferują duże „kujonki”, które stanowią wyrazisty i nieco ekscentryczny dodatek do codziennych stylizacji. Wciąż na topie są lekko wydłużone „kocie oczy”, luźno nawiązujące do amerykańskiego stylu pin-up.

Modne okulary korekcyjne unisex to przede wszystkim nieśmiertelne „nerdy” z grubymi, lekko kanciastymi oprawkami. Panie i panowie chętnie zakładają również idealnie okrągłe „lenonki”, które, zamiast z Beatlesami, kojarzą się z babcią dziergającą na drutach. Choć „aviatorki” nie odchodzą do lamusa, częściej widzimy je w postaci przyciemnianych okularów przeciwsłonecznych niż okularów korekcyjnych.

Jak dobrać okulary do twarzy?

Wybieranie okularów bez wnikliwej analizy kształtu twarzy, wielkości nosa, karnacji, a nawet koloru oczu i włosów, może skutkować modową katastrofą. Oczywiście najlepiej wybrać się do profesjonalnego salonu optycznego, który zatrudnia wizażystę znającego wszystkie reguły dobierania oprawek.

Modne okulary korekcyjne kupisz też w sklepach internetowych – ceny będą niższe, a wybór większy. Może wówczas skorzystać z aplikacji, które po wpisaniu podstawowych danych dopasują najlepszy model. Czasami można wstawić też zdjęcie, co pozwala ocenić efekt po „przymiarce” wybranego fasonu.

Jeśli chcesz skrócić nos, szukaj oprawek z nisko osadzonym mostkiem (to beleczka pomiędzy szkłami). Z kolei przy dużym nosie warto sięgnąć po model z wąskim mostkiem. Pamiętaj, że okulary zaokrąglone dobrze wyglądają na kwadratowej i trójkątnej twarzy, natomiast kanciaste oprawki pasują do twarzy owalnej. Dla twarzy typu „księżyc w pełni” najkorzystniejsze są oprawki owalne lub kwadratowe.  Przy zakupie nie kieruj się wyłącznie obowiązującymi trendami, gdyż nawet drogie i modne okulary korekcyjne mogą bardzo zniekształcić proporcje twarzy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here