Zapewne wiele razy słyszałaś, że na wesele lub firmowy bankiet wypada założyć sukienkę koktajlową. Sama nazwa kojarzy się z towarzyskim spotkaniem przy lekkim drinku. Pierwsza kreacja nosząca to miano powstała pod koniec lat 40. XX wieku spod kreski samego Christiana Diora. Choć pionierski fason charakteryzował się prostotą, do dziś powstało setki mniej lub bardziej fantazyjnych fasonów. W którym będzie Ci do twarzy? Na jakie okazje nadaje się koktajlowa sukienka? Jaki model warto mieć w swojej szafie?
Charakterystyczne cechy sukienek koktajlowych
Szukasz sukienki koktajlowej, a ekspedientka przekonuje Cię do kusej i ociekającej cekinami kreacji? Uważaj, to z pewnością nie jest to, czego szukasz! Po pierwsze, sukienki koktajlowe nie mogą być zbyt seksowne ani krótkie – powinny sięgać co najmniej do kolan. Po drugie, przesadne zdobienia są niewskazane, sukienka nie może błyszczeć jak choinka. Owszem, kreacja powinna być znacznie bardziej strojna od codziennych stylizacji, jednak nie może zwracać uwagi przepychem.
Natomiast nie musisz unikać dekoltu (oczywiście w dobrym guście) ani rozcięć – koktajlowa sukienka jest odważniejsza od biurowej princeski i bardziej kobieca od sportowej szmizjerki.
Zwracaj też uwagę na jakość materiału. Stylizacja przeznaczona na wesele czy uroczysty bankiet nie może być uszyta z cienkiego poliestru czy pospolitej wiskozy. Idealne będą sukienki z szyfonu, tkaniny żakardowej, uszlachetnionej bawełny, satyny, jedwabiu. Jeśli kreacja ma sięgać kostek, unikaj materiałów połyskujących i zdobień, które są bardziej odpowiednie dla sukienek wieczorowych.
Na jakie okazje pasuje koktajlowa sukienka?
Sukienki określane jako „koktajlowe” mają swobodniejszy krój niż długie suknie wieczorowe, dlatego możesz z powodzeniem zakładać je do teatru, na przyjęcia w ogrodzie, bankiety firmowe, spotkania w elitarnych klubach, dancingi oraz – przede wszystkim – na wesela. Oczywiście ten typ kreacji możesz nosić także na randki, o ile wybieracie się do ekskluzywnej restauracji, na widowisko baletowe czy koncert muzyki poważnej. Pamiętaj jednak, że koktajlowa sukienka jest zbyt strojna na formalne okazje – nie zakładaj jej na konferencje, do biura, na rozmowę kwalifikacyjną czy spotkanie biznesowe.
Fasony sukienek koktajlowych
Wśród kreacji koktajlowych masz nieskończone pole wyboru. Możesz zdecydować się na sukienkę do kolan, do połowy łydki lub sięgającą kostek. Twoja stylizacja może kusić dekoltem albo podkreślać łabędzią szyję obcisłym golfem. Jeśli wybierasz się na imprezę taneczną, sięgnij po fason zapewniający swobodę ruchów – trapezowy, rozkloszowany w stylu pin-up, bombkę lub z szyfonową spódnicą. Na bankiet możesz wybrać luźniejszą sukienkę typu kimono albo kobiecą ołówkową. Jeśli chcesz ukryć wałeczki na brzuchu, najkorzystniejsza będzie sukienka empirowa lub z wiązaniem kopertowym.
Koktajlowa sukienka powinna być strojniejsza od sukienki biznesowej, dlatego możesz zdecydować się też na marszczenia, plisy, gipiurę, metaliczną nitkę i żakardowe ornamenty.