Gitara klasyczna czy gitara akustyczna

Każdy, kto chce zacząć grać na gitarze, ale wcześniej nie miał zbyt dużej styczności z tym instrumentem, jest zarzucany tonami informacji na temat tego, czym się kierować przy podejmowaniu takiej decyzji. Pojawiają się dylematy, dotyczące m.in. ceny, marki czy rodzaju gitary.

W tym artykule poruszamy dylemat, który pojawia się bardzo często. Co wybrać: gitarę klasyczną czy akustyczną? Czytaj dalej, poznaj szczegóły, a potem samodzielnie podejmij decyzję, która będzie dla Ciebie najlepsza.

Gitara klasyczna – czym się charakteryzuje?

Mimo że nazwa tego instrumentu sugeruje, że jest on przeznaczony typowo do muzyki klasycznej, to ta gitara może służyć również do grania innych utworów. Warto ją wziąć pod uwagę, będąc dopiero na początku swojej muzycznej przygody, bo może stanowić doskonałe narzędzie do poznawania podstaw gry na gitarze, a także zestawu najprostszych akordów. Szczególnie, że sprzyjają temu delikatne, nylonowe struny oraz większa szerokość gryfu, ułatwiająca wyćwiczenie techniki palcowania. Przy okazji należy zaznaczyć, że gra na tej gitarze odbywa się wyłącznie na siedząco.

Gitara akustyczna – czym się charakteryzuje?

Wizualnie gitara akustyczna przypomina tą klasyczną. Jednak po dokładniejszych oględzinach okazuje się, że w tym przypadku z reguły mamy do czynienia z większym pudłem rezonansowym, a także z węższym gryfem. Struny są metalowe, a co za tym idzie: głośniejsze, niż w przypadku klasycznej odmiany. Dlatego warto pomyśleć o tej gitarze szczególnie wtedy, gdy ma ona służyć do akompaniamentu albo do gry rozrywkowej. I tu ważna uwaga: z tego rodzaju gitary można korzystać zarówno na siedząco, jak i na stojąco.

Gitara klasyczna czy gitara akustyczna – co wybrać?

Ile ludzi, tyle opinii. Jednak jeśli ktoś szuka pierwszej gitary, na której będzie ćwiczyć wszystkie chwyty, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie gitara klasyczna. Przy czym znów: dużo zależy od realnego przeznaczenia takiego instrumentu, bo jeśli już na starcie młody muzyk ma w planach granie muzyki folkowej czy country, to lepszym wyborem będzie akustyczna wersja gitary.

Artykuł powstał przy współpracy z Vibe.pl – wypożyczalnią instrumentów muzycznych online.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here