Dawniej okulary pełniły przede wszystkim funkcje praktyczne. Przeciwsłoneczne chroniły oczy przed promieniowaniem UV, natomiast korekcyjne umożliwiały ostre widzenie osobom z wadą wzroku. Jednak dziś okulary stały się modnym must have, pożądanym nawet przez młodzież. W czasach, gdy noszenie leczniczych szkieł było wręcz „ujmą na honorze”, większość nastolatków nosiła proste i tanie, niezbyt  twarzowe oprawki. Teraz na szkolnych korytarzach panuje zupełnie odwrotny trend – okulary młodzieżowe muszą być duże, widoczne z daleka, a nawet ekstrawaganckie. Uczniowie chętnie sięgają również po przyciemniane soczewki, jednak bardziej dla „szpanu” niż w trosce o zdrowie oczu. Sprawdźmy zatem, jakie okulary dla nastolatków proponują producenci i jakie fasony są na topie.

Modne okulary dla dziewczyn i chłopaków

Jeśli chodzi o młodzieżowe okulary korekcyjne, tu mamy do czynienia z silnym wpływem stylu retro. Minimalistyczne, wąskie okulary bezramkowe były modne wówczas, gdy nastolatki nie chciały eksponować swojej wady wzroku. Dziś młodzież sięga głównie po wyraziste modele w grubej oprawce – dziewczyny noszą ogromne kujonki, a chłopcy wolą lekko kanciaste nerdy. Nastolatki interesujące się modą doceniają również wydłużone kocie oczy i fason z wysoko umieszczonymi zausznikami typu panthos. Takie okulary nie tylko dodają powagi i „intelektualnego” wyglądu, ale mogą optycznie zmniejszyć nos czy wyszczuplić zbyt pełną buzię.

Przeciwsłoneczne okulary dla nastolatków

Ulubione okulary nastolatków? Oczywiście model „aviator” kultowej marki Ray Ban. Niestety, nie każdy uczeń może sobie pozwolić na modny gadżet za kilkaset złotych, toteż młodzież zadowala się głównie niemarkowymi pilotkami sprzedawanymi praktycznie w każdej sieciówce odzieżowej. Rozchwytywane są zarówno całkowicie ciemne szkła, jak i modele w tonacji pastelowej lub z efektem kolorowego gradientu (ombre). Młode fashionistki ubóstwiają również wielkie lustrzanki z oprawkami typu pilotki lub kocie oczy. Natomiast chłopcy preferują okulary o opływowym kształcie i dobrze przylegające do głowy, które ułatwiają uprawianie sportu.

Okulary  z filtrem UV – na co uważać?

Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modne akcesorium na lato, ale przede wszystkim Twoja tarcza przed szkodliwym promieniowaniem UV. Niestety, przy zakupie tego gadżetu musisz bardzo uważać na pułapki nieuczciwych sprzedawców. Bardzo często zdarza się, że okulary dla nastolatków sprzedawane w marketach jako „przeciwsłoneczne” lub oznaczone nalepką „filtr UV”, nie zapewniają wystarczającej ochrony przed skutkami promieniowania. Niektórzy błędnie sądzą, że jakiekolwiek ciemne soczewki gwarantują bezpieczeństwo dla oczu. Tymczasem może być wręcz odwrotnie. Przyciemniane okulary powodują rozszerzenie źrenicy, przez co do oka dociera więcej promieni słonecznych. Jeśli zatem soczewki nie mają filtra UV, wówczas wzrok jest znacznie bardziej narażony na szkodliwe działanie słońca niż wtedy, gdy nie nosisz okularów!

[Głosów:3    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here