właściwości kolagenu

Kolagen jest jednym z głównych białek budulcowych niemal wszystkich organizmów żywych. Z tego powodu jest istotny dla naszego funkcjonowania. Ma znaczenie zarówno dla jego wewnętrznych układów, na przykład krwionośnego czy trawiennego, jak i całego metabolizmu, ale i skóry, kości, włosów i paznokci. Z wiekiem jednak organizm traci zdolność do odtwarzania włókien kolagenowych, przez co nasza skóra staje się coraz bardziej wiotka i starzeje się. Dlatego białko to wykorzystywane jest zarówno w przemyśle farmaceutycznym jak i kosmetologicznym, głównie w preparatach na zmarszczki. O jakich właściwościach kolagenu powinieneś jeszcze wiedzieć? Podpowiadamy.

Czym jest kolagen?

Kolagen to białko, które jest produkowane zarówno przez organizm ludzki, jak i zwierzęcy i stanowi około jedną trzecią wszystkich białek w naszym ciele. Wyróżnia się wiele rodzajów kolagenu. Poznanych zostało do tej pory około 30 i każdy z nich pełni nieco inną funkcję w naszym ciele. Stanowi on więc budulec skóry, ścięgien, mięśni, kości, tkanki łącznej czy szpiku kostnego. Występuje również w wątrobie, nerkach czy żołądku, tworząc tam swego rodzaju warstwę zabezpieczającą.

Podstawową funkcją kolagenu jest zapewnienie strukturalnej integralności tkanek i narządów, a więc nie tylko wypełnia on przestrzenie międzykomórkowe, ale także odpowiada za inne parametry, tkanki takie jak sprężystość czy wytrzymałość. Bierze też udział w procesie krzepnięcia krwi, gojenia się ran czy zrastania kości po złamaniu.

Kolagen na skórę

Kolagen sprawia, że skóra jest gładka i napięta. Jednak z wiekiem, a także wskutek ekspozycji na działanie różnego rodzaju czynników środowiskowych, w tym promieniowania UV dochodzi do jego degradacji. Również kortyzol, czyli hormon stresu powoduje rozkład kolagenu do aminokwasów. Z tego powodu w wielu preparatach kosmetycznych wykorzystuje się tę substancję, aby spowolnić procesy starzenia, nawilżyć skórę i zwiększyć jej elastyczność.

Kolagen a kości

Kolagen wpływa nie tylko na procesy odnowy komórkowej, ale również na kości. Nie każdy wie o tym, że składnik ten umożliwia lepsze wchłanianie substancji mineralnych, dzięki czemu zwiększa się gęstość kości. Macierz pozakomórkowa kości składa się prawie w 90% z kolagenu, dlatego też w razie złamania lub zwichnięcia stawów zalecana jest jego suplementacja. Dodatkowo wspiera on procesy ochronne i naprawcze w tkance chrzestnej, zmniejsza stan zapalny i ból.

Kolagen a układ krwionośny i trawienny

Dzięki zawartej w kolagenie prolinie, ściany tętnic oczyszczane są z tłuszczu. Dodatkowo substancja ta rozluźnia komórki mięśniowe i rozszerza tętnice, a co za tym idzie, pomaga kontrolować ciśnienie krwi i jakość krążenia.

Kolagen ze względu na to, że wyściela błony śluzowe znajdujące się na przykład w żołądku, ma pozytywny wpływ również na układ trawienny. Pomaga w rozkładzie białek, a także regeneracji uszkodzonych ścian komórkowych. Z tego powodu może być pomocny w leczeniu refluks,u a także choroby Leśniowskiego-Crohna.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here